Centralni bankari, pre svega predsednik Fed Pauel, govoriće na “Jackson Hole Symposium“. Reči centralnih bankara će biti u centru pažnje, dok tržište traži smernice. Što se tiče podataka, globalni PMI će biti vrhunac nedelje.
Šta treba da znate za sledeću nedelju:
Na redu su centralni bankari. Tok vesti će verovatno biti preplavljen komentarima centralnih bankara. Ključni govor zakazan je za petak sa predsednikom Federalnih rezervi (Fed) Džeromom Pauelom. Uticaj ovih govora mogao bi da zaseni ekonomske brojke. Simpozijum traje od 24. do 26. avgusta.
Što se tiče podataka, vrhunac će biti Globalni PMI, koji će pružiti prvi uvid u ekonomsku aktivnost širom sveta. Ovi brojevi će biti objavljeni u sredu.
Uz rastuću zabrinutost, uglavnom iz Kine, pogoršanje tržišnog raspoloženja moglo bi izazvati određenu paniku. Takav scenario bi mogao biti pozitivna vest za japanski jen i američki dolar.
Indeks američkog dolara (DXY) je porastao petu nedelju zaredom, podržan ekonomskim podacima SAD, averzijom prema riziku i višim prinosima na trezor. Poslednji put je postigao takav niz u maju 2022. DXY se zatvorio iznad 103.00, najvišeg nivoa od juna. Sledeće nedelje američki podaci uključuju izveštaje o stanovanju, zahteve za nezaposlene i narudžbine trajne robe.
Prinosi američkog trezora porasli su tokom nedelje, sa desetogodišnjim rastom od 4.20%, što je najviše nedeljno zatvaranje od 2007, uprkos očekivanjima tržišta da će Fed preskočiti povećanje kamatnih stopa na sastanku u septembru.
EUR/USD je dostigao najniže vrednosti u šest nedelja, što ukazuje na dalju slabost, sa sledećom podrškom na najnižim nivoima u julu oko 1.0830. Indeks nemačkih proizvodnih cena (CPI) za jul i mesečni izveštaj Bundesbank-e treba da dospeju u ponedeljak. U sredu će biti objavljena preliminarna istraživanja S&P Global Manufacturing and Services PMI za Nemačku i zemlje evrozone. U petak podaci o nemačkom rastu i IFO anketa.
Japanski jen je bio među najboljima zbog averzije prema riziku, a dobio je i dodatni podsticaj u petak uz povlačenje prinosa državnih obveznica. USD/JPY je završio neznatno više iznad 145.00, nakon povlačenja 146.60, najvišeg nivoa od novembra.
USD/CHF je porastao petu nedelju zaredom i popeo se iznad 0.8800; međutim, dugoročni trend ostaje opadajući. Ako se zabrinutosti pojačaju na tržištima, švajcarski franak bi mogao imati koristi.
Funta je imala najveći rast među glavnim rivalima, podržana ekonomskim podacima UK. Negativne brojke bile su Maloprodaja u petak, što je donekle oslabilo valutu. GBP/USD je prekinuo četvoronedeljni negativan niz i ostao iznad 1.2600.
USD/CAD je porastao iznad 1.3500, dostigavši najviši nivo od maja, i nastavlja da raste. Kanada će izvestiti o maloprodaji u sredu.
Australijski dolar je bio najgori među glavnim valutama. Podaci o zaposlenosti iz Australije bili su ispod očekivanja. Jedini izveštaj za sledeću nedelju je S&P Global PMI. AUD/USD je pao petu nedelju zaredom, probijajući se ispod 0.6500 i testirajući nivoe ispod 0.6400. Pristrasnost je na donjoj strani.
NZD/USD je probio nivo od 0.6000, pavši na područje od 0.5900, najniže od novembra prošle godine. Novi Zeland će izvesti podatke o trgovini u ponedeljak, a maloprodaju u sredu.
Kriptovalute su pale, pod uticajem globalnih zabrinutosti na svim tržištima. Bitkoin je doživeo najgoru nedelju u poslednja tri meseca, pao je na 26.000 dolara.
Zlato je palo ispod 1.900 dolara, dostigavši jednomesečne minimume. Ostaje pod pritiskom zbog jačeg dolara i većih prinosa. Srebro je završilo nedelju oko 22.70 dolara, pokazujući znake stabilizacije, ali se i dalje suočava sa izazovima i neizvesnostima.


Izvor: FxStreet