Ponedeljak (danas) je praznik u Sjedinjenim Državama i Kanadi. Kasnije tokom nedelje, Rezervna banka Australije i Banka Kanade će objaviti svoje odluke o monetarnoj politici. Podaci o trgovini iz Kine, australijski BDP i podaci o poslovima u Kanadi su među najrelevantnijim izveštajima na koje treba obratiti pažnju.
Šta treba da znate za ovu nedelju:
Kineski podaci će se i dalje pažljivo pratiti. Nacionalni PMI su uglavnom bili iznad očekivanja, pružajući izvesno olakšanje. Moguće je da bi se mogle najaviti dodatne stimulativne mere. Podaci o trgovini bi trebalo da budu objavljeni u četvrtak.
Američki ekonomski podaci nisu doneli mnogo iznenađenja tokom nedelje i pružili su argumente da Federalne rezerve na sledećem sastanku zadrže nepromenjene stope. Indeks potrošačkih cena 13. septembra biće ključan uoči sastanka FOMC-a od 19. do 20. septembra. Ključni izveštaji u SAD sledeće nedelje uključuju fabričke porudžbine i revidirane jedinične troškove rada u drugom kvartalu.
Uprkos mešovitim podacima o platnim spiskovima koji se ne odnosi na NFP, indeks američkog dolara je skočio u petak, premašivši 104.20 i išao je ka najvećem dnevnom zatvaranju od aprila. Međutim, oblast od 104.50 ostaje značajan nivo otpora.
Najnoviji podaci pokazuju da se inflacija u evrozoni usporava, iako ne tako brzo kao što se očekivalo, a izgledi za aktivnost se pogoršavaju. Ovo stavlja sledeći sastanak Evropske centralne banke (ECB) u nesigurnu poziciju. Izgledi za manje nastrojenu ECB opteretili su evro, što je dovelo do njegovog oštrog povlačenja nakon što je dostigao nedeljne maksimume u odnosu na američki dolar, funtu i jen. Zajednička valuta bila je među najvećim gubitnicima. Sledeće nedelje, Eurostat će objaviti indeks cena proizvođača i naknade po zaposlenom tokom drugog tromesečja.
EUR/USD je zabeležio sedmi uzastopni nedeljni pad. Pristrasnost ostaje na donjoj strani. U međuvremenu, EUR/GBP nastavlja da se kreće bočno u širokom opsegu između 0.8500 i 0.8700.
GBP/USD je zatvorio nedelju oko 1.2600. Taman kada se činilo da je spreman za značajniju korekciju, par se naglo povukao, padajući prema najnižim mesečnim vrednostima. U sredu će članovi Banke Engleske svedočiti pred Odborom za izbor trezora.
Tokom nestabilne nedelje, USD/JPY je završio oko 146.00. Par je dostigao nove mesečne maksimume, ali se zatim naglo povukao
USD/CHF je imao još jednu nedelju rasta nakon skoka u petak. Međutim, ostaje ispod 0,8900. Neuspeh da se podigne iznad tog nivoa mogao bi da izazove oštru korekciju, dok bi prekid iznad njega postavio teren za dalje dobitke za par USD/CHF. Švajcarska će u ponedeljak izvesti svoj BDP u drugom kvartalu.
Australijski dolar je bio najbolji među glavnim rivalima tokom nedelje. AUD/USD je zabeležio nedeljni rast nakon šest uzastopnih nedelja pada. Međutim, par se i dalje bori da probije iznad 0.6500.
Rezervna banka Australije će u utorak objaviti svoju odluku o monetarnoj politici. Ne očekuje se promena. Odlazeći guverner RRA, Lou, održaće govor u sredu, objašnjavajući poslednju odluku. Što je još važnije, sastanak centralne banke mogao bi da bude zasenjen izveštajem o BDP-u za drugi kvartal, za koji se očekuje da će pokazati ekspanziju od 0,3%, nadmašivši 0,2% zabeleženih u prvom kvartalu.
USD/CAD je završio nedelju kretajući se oko 1.3600, nakon što je u petak skočio nakon slabijih podataka o kanadskom BDP-u nego što se očekivalo. Pristrasnost ostaje na gore, ali barijera od 1.3650 ostaje netaknuta. Nakon negativnog iznenađenja BDP-a u petak, očekuje se da će Banka Kanade zadržati kamatne stope nepromenjene u sredu. Kanada će u petak objaviti izveštaj o zapošljavanju.
Izvor: FxStreet