O čemu treba da vodite računa u četvrtak, 20. oktobra:
Pogoršanje tržišnog karaktera, odgovaralo je američkom dolaru u sredu, koji je produžio svoj poslednji pad u odnosu na glavne valute.
Dan se rotirao oko svežih izveštaja o inflaciji koji su podsetili trejdere na visok rizik od predstojeće globalne recesije. Evropska unija objavila je drugu procenu septembarskog indeksa potrošačkih cena, koja je revidirana naniže na 9,9% na godišnjem nivou, jedva ispod 10% ranije procenjenih. Bazna inflacija je potvrđena na 4,8%.
Ujedinjeno Kraljevstvo je takođe objavilo septembarski godišnji CPI (consumer price index), koji je porastao za 10,1% na godišnjem nivou, više od prethodnih 9,9% i takođe iznad očekivanih 10%, što je novi maksimum u više decenija. Očitavanje, koje isključuje promenljive cene hrane i energije, poraslo je za 6,5% u godini do septembra, nadmašivši prethodnih 6,3%.
Konačno, kanadski CPI (consumer price index) se smanjio u septembru, što je povećanje od 6,9% na godišnjem nivou sa 7,0% u avgustu. Osnovni CPI (consumer price index) Banke Kanade se, međutim, neočekivano popeo na 6,0%.
Vsoka inflacija oživela je zabrinutost u vezi sa recesijom, pošto je većina centralnih banaka širom sveta fokusirana na njeno smanjenje, bez obzira na negativne efekte njihovih akcija na ekonomski rast. Uporni pritisci cena nagoveštavaju kontinuirano agresivno kvantitativno zaoštravanje.
U međuvremenu, “Beige” knjiga Federalnih rezervi SAD pokazala je da se pesimizam povećao usred slabljenja tražnje i kako je rast cena ostao povišen, što je dodatno podstaklo zabrinutost tržišta.
Evropski i američki indeksi zatvorili su se u minusu, odražavajući zabrinutost tržišta. Prinosi na državne obveznice su, s druge strane, porasli, sa prinosom na 10-godišnje trezorske zapise SAD koji je dostigao 4,13%, a prinos na dvogodišnje obveznice dostigao je vrhunac na 4,55%.
EUR/USD par je završio dan oko 0,9770, dok se GBP/USD smirio na 1,1215. AUD/USD se trenutno trguje na 0,6260, dok je USD/CAD neznatno viši, na 1,3770. Par USD/JPY trguje na novom višegodišnjem maksimumu, nedaleko od praga od 150,00.
Zlato je bilo pod snažnim pritiskom prodaje i trenutno menja cenu od 1.629 dolara. Cene sirove nafte su, s druge strane, uspele da se oporave, a WTI sada iznosi 84,30 dolara po barelu.
Predstojeća azijska sednica doneće australijski mesečni izveštaj o zapošljavanju.