Na šta treba obraćati pažnju sledeće nedelje :
Američki dolar je naglo pao u petak nakon izveštaja o zapošljavanju u SAD. DXY je izbrisao sve dobitke koji su usledili nakon oštrih opaski Džeroma Pauela Federalnih rezervi. Američka ekonomija je u februaru dodala više radnih mesta nego što se predviđalo (311 hiljada prema 205 hiljada) i potvrdila šokantne brojke iz januara. Međutim, stopa nezaposlenosti je porasla na 4,6%, a rast plata je usporen. Pre NFP-a, očekivanja o povećanju stope od 50 baznih poena na sledećem sastanku FOMC-a su bila povišena, a zatim povučena, gurajući prinose u SAD na dole. Trezorske obveznice su takođe porasle usred averzije prema riziku. VIX (indeks volatilnosti) skočio je u petak na 27.42, nivo koji nije viđen od kraja oktobra. Američki berzanski indeksi dodali su gubitke u petak, završivši nedelju sa padom od više od 4%.
Sledeće nedelje biće tiho o razgovorima Fed-a jer FOMC ulazi u period zamračenja. Biće vreme za glasine i spekulacije uoči sastanka od 21. do 22. marta. Analitičari se razlikuju u svojim prognozama, neki idu na povećanje od 25 bps, a drugi za 50 bps. Ključni ekonomski izveštaj koji bi mogao da okonča debatu biće u utorak sa američkim indeksom potrošačkih cena. Ti brojevi bi bili kritični za razmatranje Fed-ovog povećanja stope. Više podataka o inflaciji očekuje se u sredu sa indeksom cena proizvoda; Istog dana će biti prijavljena i maloprodaja.
DXY je dostigao maksimum blizu 106.00, najviše od novembra, a zatim je pao sve do 104.50. Prinos dvogodišnjeg trezora SAD porastao je na najviši nivo od 2007. na 5,08%, pao je u petak na 4,58%, najniži u poslednje tri nedelje. Uprkos DXY-ovom preokretu, dolar je zadržao nedeljne dobitke u odnosu na valute tržišta u razvoju i robne valute.
USD/JPY je pao drugu nedelju zaredom nakon što nije mogao da se konsoliduje iznad 137.00 pogođen nižim prinosima na obveznice i rasprodajom na Volstritu. Na Kurodinom poslednjem sastanku, Banka Japana je zadržala svoju referentnu stopu, parametre kontrole krive prinosa i smernice nepromenjene.
Među najuspešnijim u ovoj nedelji bio je švajcarski franak, podstaknut averzijom prema riziku, nižim prinosima i podacima o švajcarskoj inflaciji. USD/CHF je pretrpeo najveći nedeljni gubitak od novembra. Australijski dolar je bio najveći gubitnik na G10 (G10 currencies) nakon povećanja stope od strane Rezervne banke Australije. Sledećeg četvrtka Australija će prijaviti broj zaposlenih. AUD/USD je probio ključnu oblast podrške od 0.6600 i pao na najnižu oblast od novembra. Jedna od najboljih u nedelji bila je prodaja AUD/CHF nakon sastanka RRA.
USD/CAD je tokom nedelje dobio preko 200 pipsa, iznad 1.3800, što je drugo najveće nedeljno zatvaranje od maja 2020. Banka Kanade je u sredu ostavila nepromenjene stope(kao što se očekivalo) posle osam uzastopnih povećanja i rekla da će ostati na ” uslovnoj pauzi“. Kanadska privreda je u februaru dodala 21,8 hiljada radnih mesta, iznad očekivanih 10 hiljada.
EUR/USD je u petak izbrisao nedeljne gubitke koji su se vratili na 1.0650. Par nastavlja da se kreće bočno između 1.0530 i 1.0700. Očekuje se da će Evropska centralna banka sledećeg četvrtka povećati kamatne stope za 50 baznih poena. U odboru se pojavljuje neka debata o njegovim daljim smernicama. EUR/GBP se i dalje drži oblasti od 0.8850. GBP/USD se oporavila sa 1.1800, dostigao vrhunac na 1.2115, da bi se smirio oko 1,2040. Podaci o zapošljavanju u Velikoj Britaniji dolaze u utorak.
Izvor: FxStreet.com