- ECB (European Central Bank) će objaviti svoju odluku o monetarnoj politici sledećeg četvrtka.
- Sveži američki i nemački bruto domaći proizvodi nagoveštavaju nestabilnu nedelju za EUR/USD.
- Medveđi stav EUR/USD nagoveštava nove višegodišnje minimume ispod 0,9500.
EUR/USD par je produžio svoju konsolidativnu fazu treću nedelju zaredom, smestivši se oko 0,9790 u petak. Kao i obično, sve je bilo u američkom dolaru i da li je špekulativni interes odlučio da kupi ili proda USD.
Osećaj optimizma je održavao dolar pod pritiskom prodaje u ponedeljak, pomažući EUR/USD-u da dostigne nedeljni maksimum od 0,9875. Volstrit se oporavlja usred poverenja da će ekonomija Sjedinjenih Država zadržati svoju otpornost na globalnu krizu, dok su prinosi na državne obveznice – koji obično odražavaju zabrinutost za rast i inflaciju – ostali stabilni.
Naglo rastući indeks potrošačkih cena
Stvari su počele da se menjaju u sredu kada su Ujedinjeno Kraljevstvo, Evropska unija i Kanada objavile najnovije informacije o inflaciji. Brojke su bile prilično obeshrabrujuće, jer je indeks potrošačkih cena u većini velikih ekonomija bio na višegodišnjem vrhuncu, uprkos agresivnim merama koje su preduzele centralne banke. Indeks potrošačkih cena u EU potvrđen je na 9,9% na godišnjem nivou u septembru, dok je osnovna vrednost bila 4,8%, kako je ranije procenjeno. Pooštravanje monetarne politike širom sveta povećalo je šanse za globalnu recesiju, a malo je učinilo da se ukroti tvrdoglavo visoka inflacija.
Rekordni CPI (Consumer price index) znače da bi centralne banke, a posebno Federalne rezerve SAD, nastavile da povećavaju kamatne stope sve dok se inflacija ne smanji. Akcije su pale, dok su prinosi na američke obveznice trezora skočili na nivoe koji su poslednji put viđeni 2008. Dvogodišnje obveznice koje su osetljive na monetarnu politiku dale su čak 4,63%, dok je prinos na desetogodišnje obveznice dostigao maksimum od 4,29%. Kriva je invertovana više od tri meseca, odražavajući zabrinutost investitora za ekonomski rast.
Američki dolar je skočio sa vestima, pritisak na EUR/USD će se verovatno proširiti na što je smanjio rane nedeljne dobitke. Bez rizika narednih dana, jer nema znakova da će se trenutna makro slika uskoro poboljšati.
Evropa se suočava sa više problema nego SAD
U međuvremenu, evro zona nastavlja da se bori sa cenama energije. Rat koji je započela Rusija digao je lidere EU na noge uoči zime. Evropski savet je imao još jedan sastanak u petak, ali ponovo nisu uspeli da postignu konsenzus o ograničavanju cena gasa. Ipak, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je da su uspeli da uspostave „čvrstu mapu puta za nastavak rada na temi cena energije“.
Što se tiče podataka, makroekonomski kalendar je bio lagan. Ipak, pogoršanje poslovnog poverenja je ozloglašeno. Nemačka anketa ZEW (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung) pokazala je da je poslovno poverenje u zemlji naglo palo, dok je u celoj Uniji ostalo prigušeno. Takođe, poverenje potrošača u EU palo je na -30 u oktobru, prema preliminarnim procenama.
Poslednja nedelja oktobra počeće tako što će S&P Global objaviti preliminarne procene svojih oktobarskih indeksa menadžera nabavke. Očekuje se da će proizvodna aktivnost ostati unutar nivoa kontrakcije u Nemačkoj i EU, dok se očekuje da će se proizvodnja usluga još više smanjivati. U SAD će fokus biti na PMI (Purchasing Managers’ Index) uslugama i da li je uspeo da se oporavi na teritoriju širenja.
SAD će u utorak objaviti CB (The Conference Board) Consumer confidence (potrošačko poverenje) u oktobru, za koje se očekuje da će se smanjiti na 105,6 sa 108 u septembru, dok će Nemačka objaviti IFO istraživanje o poslovnoj klimi za isti mesec (Ifo Business Climate Index) .
Predstoji odluka ECB-Evropska Centralna Banka i bruto domaći proizvod
Evropska centralna banka će u četvrtak saopštiti svoju odluku o monetarnoj politici. Učesnici na tržištu su povećali stopu za 75 baznih poena, pri čemu je REC (Renewable Energy Certificate) ECB (Renewable Energy Certificate) stopa depozita predviđena na 1,5% i stopa na operacije koja se očekuje na 2% Glavni igrači na tržištu refinansiranja, međutim, će tražiti naznake o budućim akcijama monetarne politike u pravcu . Ipak, ECB je dva koraka iza američkog Fed-a (Federal Reserve). Pod jednakim ekonomskim uslovima, držanje dolara mnogo bolje nego držanje evra u ovom trenutku. Razlika u stopama je kritičan faktor u smislu EUR/USD trenda.
Istovremeno, SAD će objaviti preliminarnu procenu bruto domaćeg proizvoda u trećem kvartalu. Očekuje se da će ekonomija porasti za 2% u tri meseca do septembra, vraćajući negativan trend koji je beležio smanjenje rasta dva uzastopna kvartala. Zemlja će takođe objaviti porudžbine za trajnu robu u septembru.
Konačno, u petak, viđeni GDP (Gross domestic product– Bruto Domaći Proizvod) Nemačke će objaviti preliminarnu procenu rasta za Q3 (Jul, August, Septembar) za 0,4% i prvu procenu indeksa potrošačkih cena za isti mesec. Očekuje se da će inflacija u oktobru porasti za 11,5% na godišnjem nivou, što je novi rekord. Sa druge strane, SAD će objaviti septembarski osnovni indeks cena za ličnu potrošnju, omiljenu Fed-ovu (Federalne Rezerve) meru inflacije, koja je ranije iznosila 4,9% na godišnjem nivou.


