Svetske akcije su u ponedeljak dostigle najviše sedmonedeljne vrednosti, podstaknute nedavnim jakim korporativnim zaradama i opadajućim očekivanjima o velikom porastu kamatnih stopa, dok je dolar skliznuo u odnosu na jen pošto su špekulanti iznenada napustili neprofitabilne kratke pozicije.
Globalne akcije porasle su za 7% prošlog meseca, a tržišta obveznica su ojačala jer su investitori počeli da traže vrhunac zvaničnih kamatnih stopa, s obzirom na usporavanje ekonomskog rasta.
Tržišta su porasla nakon prošlonedeljnog povećanja Federalnih rezervi od 75 baznih poena i komentara o ekonomiji predsednika FED-a Džeroma Pauela.
Pored toga, optimistične prognoze Apple-a i Amazona u petak su gurnule S&P 500 i Nasdaq indeks na njihov najveći mesečni procentualni rast od 2020. godine.
MSCI-jev svetski indeks kapitala porastao je za 0,23%. Fjučersi S&P-a su pali za 0,18%, međutim, što ukazuje na niže otvaranje na Volstritu, nakon što je indeks u petak porastao za 1,42%, takođe na najviše sedmonedeljne maksimume.
Istraživanje proizvodnje ISM-a u SAD za jul trebalo bi da bude u 16:00, a predviđa se da će dati ekspanzivno očitavanje od 52, prema anketi Rojtersa.
Podaci od ponedeljka pokazali su smanjenje proizvodnje u Francuskoj i Nemačkoj. Evropske akcije su porasle za 0,17%, a britanski FTSE za 0,33%. Očekuje se da će centralne banke u Britaniji, Australiji i Indiji ponovo porasti ove nedelje.
MSCI-jev najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija izvan Japana porastao je 0,15%, ali je ostao u nedavnim rasponima.
Zvanična kineska mera fabričke aktivnosti smanjila se u julu pošto su nove pojave virusa opteretile potražnju, a Caikin PMI je takođe promašio prognoze. Kineski plavi čipovi su dostigli najniže vrednosti u šest nedelja pre nego što su se oporavili i trgovali za 0,25% više.
Japanski Nikkei je dodao 0,7%, a Južna Koreja je ostala stabilna.
Špekulanti su imali ogroman nedostatak u odnosu na jen u odnosu na dolar zbog opklada na povećanje kamatnih stopa i našli su se istisnuti zbog iznenadnog preokreta. Dolar je pao 0,5% na 132,60 jena, nakon što je dostigao najniže vrednosti u šest nedelja.
Dolar je prošao malo bolje na evru, koji ima evropsku energetsku krizu sa kojom treba da se izbori, i jedva da je ostvario napredak prošle nedelje. Evro je poslednji put porastao za 0,13% na 1,0231 dolara.
Tržišta obveznica su takođe snažno ojačala, a Američki 10-godišnji prinosi su prošlog meseca pali za 35 baznih poena, što je najveći pad od početka pandemije. Prinosi su poslednji put bili na 2,6848%, nakon što su u petak dostigli najniži nivo u skoro četiri meseca.
Kriva prinosa ostaje oštro izokrenuta, što sugeriše da su investitori u obveznice pesimističniji po ekonomiji od ulagača u akcije.
Prinos na Italijanske 10-godišnje državne obveznice pao je na najniži nivo za dva meseca.
Cene nafte su omekšale pošto su slabi podaci o proizvodnji iz Kine i Japana uticali na izglede za potražnju, dok su se investitori pripremali za ovonedeljni sastanak zvaničnika OPEK-a i drugih najvećih proizvođača o prilagođavanju ponude.
Američka nafta je oslabila 48 centi na 98,13 dolara po barelu, dok je Brent bio stabilan na 104,17 dolara.
Izvor: Investing.com