Očekuje se relativno mirna nedelja u pogledu ekonomskih dešavanja, bez zakazanih sastanaka centralne banke. Međutim, kritičan ekonomski izveštaj na koji treba obratiti pažnju je američki indeks potrošačkih cena (CPI) u četvrtak.
Šta treba da znate za sledeću nedelju:
Američki dolar se povukao u petak, nakon izveštaja o platnim spiskovima koji nisu u poljoprivredi koji je pokazao da je privreda dodala 187.000 radnih mesta u julu i junu da su brojke revidirane na 185.000, što je najniža vrednost od decembra 2020.
Čini se da pad američkog dolara u petak nije vođen isključivo samim podacima. Iako su podaci o radnim mestima u SAD možda bili ispod očekivanja, sa opadanjem stope nezaposlenosti i povećanjem prosečne zarade po satu iznad očekivanja, sami ovi faktori ne objašnjavaju u potpunosti pad američkog dolara.
Sledeće nedelje u SAD, ključni izveštaj biće julski indeks potrošačkih cena (CPI) koji je planiran za objavljivanje u četvrtak. Tržišna očekivanja predviđaju rast od 0,2% mesečno. Pored toga, u petak će biti objavljen indeks cena proizvoda (PPI). Podaci o inflaciji biće presudni za američki dolar i za oblikovanje očekivanja monetarne politike. Ipak, ostalo je još dosta vremena do sledećeg sastanka FOMC-a, koji je zakazan za 19.-20. septembar. U međuvremenu, biće još podataka za procenu, uključujući avgustovsku inflaciju i platne spiskove koji nisu u poljoprivredi. Drugi ključni izveštaji za sledeću nedelju su kineski trgovinski podaci i inflacija, kao i rast u Velikoj Britaniji.
Analitičari “RBC Capital Markets” o indeksu potrošačkih cena u SAD:
Američki dolar se pokazao dobro tokom nedelje i završio je skromno u plusu u odnosu na većinu svojih rivala. Međutim, nedelju je završio slabije, daleko od svog vrhunca i pod određenim pritiskom. Ovo je usledilo nakon petodnevnog skupa koji je prethodio četvrtak. Sada se postavlja pitanje da li ovaj nedavni potez predstavlja korekciju u odnosu na miting koji je počeo sredinom jula ili označava početak nastavka opadajućeg trenda.
EUR/USD je završio nedelju nepromenjeno, trgujući iznad 1.1000, znatno iznad svog nedeljnog minimuma od 1.0912.
Nakon povećanja stope Banke Engleske, GBP/USD je dostigao mesečni minimum na 1.2618, ali je uspeo da smanji svoje nedeljne gubitke i popeo se ka 1.2800. EUR/GBP je doživeo porast tokom nedelje, zatvarajući se iznad 0.8600.
Uprkos iznenadnoj kupovini obveznica od strane Banke Japana, USD/JPY je nedelju završio niže i daleko od oblasti od 144.00. Japanski jen je pokazao različite rezultate u svim segmentima pošto je stav monetarne politike BoJ delimično nadoknađen averzijom prema riziku.
AUD/USD je opao treću nedelju zaredom, probivši se ispod 0.6600, iako je par uspeo da ostane iznad 0.6500. Slično tome, NZD/USD je pao treću nedelju zaredom, zaključivši nedelju oko 0.6100. AUD i NZD su bile najlošije među valutama “G10” zbog zabrinutosti oko ekonomskih izgleda i nižih cena roba.
USD/CAD je probio opseg i ključni otpor na 1.3250, skočivši ka 1.3400. Kanadski podaci o zaposlenosti nisu podržali CAD, koji nije imao koristi od rasta cena sirove nafte.
Izvor: FxStreet