Nakon objavljivanja “US labor data”, fokus se okreće na podatke o inflaciji i zapisnike FOMC-a. Očekuje se da će ovi predstojeći podaci podstaći kretanja na tržištu obveznica i potencijalno izazvati jačanje dolara.
Šta treba da znate za sledeću nedelju:
Indeks američkog dolara (DXY) nastavio je sa korekcijom u petak, uprkos boljem nego što se očekivalo izveštaju o zapošljavanju u SAD. DXY je završio nedelju oko 106.100, završavajući 11-nedeljni pozitivan niz.
U ponedeljak će američko tržište biti zatvoreno zbog Kolumbovog dana “Columbus Day” ; biće i praznik u Kanadi.
SAD će u sredu objaviti podatke o veleprodajnoj inflaciji. Očekuje se da će indeks cena proizvođača (PPI) porasti za 0,4% u septembru. Kasnije tokom dana, Federalne rezerve će objaviti zapisnik sa svog poslednjeg sastanka, koji će biti pažljivo praćen.
Četvrtak će biti ključni dan za objavljivanje američkog indeksa potrošačkih cena (CPI). Očekuje se da će naslovne i osnovne stope pokazati rast od 0,3% mesečno. Iznenađenje sa višom inflacijom povećalo bi očekivanja o daljem pooštravanju od strane Federalnih rezervi i moglo bi dovesti do jačeg američkog dolara i većih prinosa, što bi potencijalno izazvalo zabrinutost tržišta. Nasuprot tome, brojke ispod procene mogle bi da podstaknu apetit za rizikom i da utiču na američki dolar. Nedeljni izveštaj o zahtevima za zapošljavanje takođe će se pažljivo pratiti, posebno nakon optimističnih platnih spiskova koji nisu u poljoprivredi.
Nekoliko zvaničnika Fed-a trebalo bi da daju primedbe, uključujući potpredsednika Džefersona i Logana u ponedeljak, i Volera u utorak. Sledeća odluka FOMC-a je 1. novembra.
EUR/USD je porastao nakon pada 11 uzastopnih nedelja, dobijajući na udaru nakon objavljivanja NFP u petak. Čini se da se par stabilizuje, a probijanje iznad 1.0630 bi moglo da ojača skok. Evropska centralna banka (ECB) objaviće zapisnik sa poslednjeg sastanka u četvrtak.
GBP/USD je porastao u petak približavajući se 1.2260. Par je imao najbolju nedelju od početka jula. Mesečni podaci o BDP-u i “Manufacturing Production” u Velikoj Britaniji biće objavljeni u četvrtak.
USD/JPY ostaje blizu kritične oblasti od 150.00, za koju se sumnja da je izazvalo intervenciju japanskih vlasti da obuzda snagu jena u utorak. Par je objavio svoje najveće nedeljno zatvaranje u decenijama oko 149.35 i i dalje je podržan razlikama između prinosa američkih i japanskih obveznica.
Valute vezane za robu su bile najlošije tokom nedelje. Pad cena sirove nafte, metala i pogoršanje tržišnog raspoloženja uticali su na ove valute. Međutim, nedelju su završili pozitivno, sa potezom koji bi mogao da se nastavi i u sledećoj nedelji.
Kina će u petak objaviti trgovinske podatke, koji će biti važni za raspoloženje tržišta i antipodske valute. Ekonomski kalendar za Australiju i Novi Zeland je miran za nedelju koja je pred nama.
AUD/USD je nedelju završio nešto niže, kretajući se oko 0.6390, ali daleko od mesečnog minimuma koji je dostigao ranije. Par se vratio na prethodni raspon, a oporavak signalizira pozitivan zamah za Aud. Međutim, potrebno je da poraste iznad 0.6500 da bi se promenili kratkoročni izgledi.
NZD/USD je nedelju završio ravno, nešto ispod 0.6000. Ostaje ispod 0.6050, što je oblast koja bi mogla biti testirana sledeće nedelje.
Kanadski podaci i preokret u cenama sirove nafte doneli su volatilnost kanadskom dolaru. Dok je oštar pad cena sirove nafte opteretio valutu, pozitivni kanadski podaci o zapošljavanju su je podstakli. USD/CAD je objavio svoje najviše nedeljno zatvaranje od marta, oko 1.3660. Par je dostigao maksimum na 1.3785 i naglo se povukao, povećavajući rizik od pada.
Zlato se oporavilo i uspelo je da ostane iznad 1.800 dolara. U petak je došlo do oporavka, skočivši iznad 1.830 dolara. Trend je opadajući, ali kratkoročni zamah favorizuje žuti metal.
Izvor: FxStreet