S&P 500 index je indeks 500 vodećih javnih kompanija u SAD i jedan je od najčešće korišćenih indeksa za američko tržište akcija. On zapravo meri ukupni učinak američke berze, odnosno pokazatelj je uspeha velikih korporacija koje ulaze u njegov sastav.
Ovaj indeks istovremeno meri uspeh američke privrede u celini.
Indeks kakav danas poznajemo nastao je 1957. godine, iako je rad na izradi takvog indeksa nastavljen i kasnije.
Šta ćete u ovom tekstu naučiti?
- Simbol ili tiker S&P 500 indeksa
- Akcije sa najvećom težinom u S&P 500
- Prosečan istorijski prinos S&P 500 indeksa
- Kako trgovati S&P500 indeksom?
- Da li S&P 500 index plaća dividende?
- S&P 500 index vs. Zlato
- Prednosti i nedostaci ulaganja u S&P 500
Koji je simbol S&P 500 indeksa?
SPX je jedan od najčešćih simbola ili tikera pod kojim ćete pronaći S&P 500 indeks.
Simbol je niz slova i/ili brojeva koji se koriste za predstavljanje akcija kompanije, fjučersa, opcija, indeksa i drugih hartija od vrednosti kojima se javno trguje.
Akcije sa najvećom težinom u S&P 500
Akcije koje ulaze u sastav S&P 500 predstavljaju više od 80% ukupne tržišne kapitalizacije u SAD, sa deset najvećih kompanija (na osnovu tržišne kapitalizacije ili tržišne vrednosti) kao što je navedeno u tabeli.
Dok tačno 500 kompanija čini indeks, postoje 503 simbola, jer nekoliko kompanija ima dve klase akcija, kao što je recimo Google-ova matična kompanija Alphabet sa klasom A (GOOGL) i klasom C (GOOG) u indeksu.
Da bi kompanija bila kvalifikovana da uđe u sastav S&P 500 indeksa, mora biti javno trgovana kompanija sa sedištem u SAD, da ispunjava specifične kriterijume za tržišnu kapitalizaciju i likvidnost, da ima javni opticaj od najmanje 10% svojih akcija i pozitivnu zaradu u poslednja četiri kvartala.
Tržišna kapitalizacija svake kompanije izračunava se tako što se broj akcija pomnoži sa trenutnom cenom akcije.
Ako kompanija ima 10 miliona emitovanih akcija, a trenutna cena akcije je 400 dolara, onda je tržišna kapitalizacija (ili vrednost) kompanije 4 milijarde dolara.
Ako saberemo tržišnu kapitalizaciju svih 500 kompanija navedenih u indeksu, dobijamo ukupnu vrednost indeksa.
Prosečan prinos S&P 500 indeksa
Prosečan godišnji prinos S&P 500 iznosi 11,88% (od 1957. do 2021.).
Tabela u nastavku prikazuje istorijske prinose S&P 500 (sa dividendama) u poslednjih deset godina.
Kako trgovati S&P 500 indeksom?
Indeksom nije moguće direktno trgovati ali je moguće to učiniti putem ETF ugovora, opcija, CFD i fjučers ugovora.
Kako ne bismo širili priču mi ćemo ovde spomenuti samo ETF ugovore i to najpoznatiji SPDR S&P 500 ETF Trust, sa oznakom SPY i Vanguard 500 ETF koji nosi oznaku VOO.
- SPY je jedan od fondova kojima se najaktivnije trguje a koji ima za cilj praćenje S&P 500 indeksa, omogućujući investitorima da budu izloženi indeksu posedovanjem jedne hartije od vrednosti, u ovom slučaju ETF ugovora.
Predstavljen 1993. godine, SPY je bio prvi indeksni fond koji je listiran i kojim se trguje na američkim berzama. Sa samo 6,53 miliona dolara imovine kada je počeo, sada je prešao na više od 330 milijardi dolara imovine.
Cena SPY ETF-a je jedna desetina vrednosti S&P 500. Dakle, ako je S&P 500 na nivou od 3.600, onda se jedna ETF akcija trguje za oko 360 dolara. - Još jedan poznati ETF pomoću koga je moguće trgovati ovim indeksom je Vanguard 500 ETF koji nosi oznaku VOO.
Vanguard S&P 500 ETF nudi niske naknade jer menadžerski tim fonda ne trguje aktivno, već samo odražava S&P 500.
Učinak ovih fondova odražava učinak samog S&P 500 indeksa. ETF-ovi koji prate S&P 500 su pogodni za investitore koji su spremni da preuzmu umereni nivo rizika a da ipak budu izloženi američkom tržištu akcija.
Investitori koji žele sa ulažu u takve ETF-ove treba da uzmu u obzir koeficijent troškova, kao i druge faktore pre nego što odaberu jedan u koji će investirati.
SPY ima odnos troškova od približno 0,09%, dok VOO-ov odnos troškova iznosi oko 0,03%.
Kako trgovati pojedinačnim akcijama na berzi – pročitaj ovde!
Da li S&P 500 index plaća dividende?
S&P 500 je indeks, tako da se njime ne može direktno trgovati niti isplaćuje dividende.
Ali ETF-ovi koji prate učinak S&P 500 indeksa isplaćuju dividende.
Emitenti ovih ETF-ova su investicioni fondovi.
Na primer, prinos od dividende SPY-a je otprilike 1,5%.
Fond prikuplja dividende koje su izdale sve kompanije koje plaćaju dividende u S&P 500 indeksu i isplaćuje ih vlasnicima SPY ETF-a.
S&P 500 vs. Zlato
Učinak cene zlata u odnosu na S&P 500 može biti koristan za učesnike na tržištu prilikom procene raspoloženje investitora o akcijama i zlatu.
Investitorima bi moglo biti korisno da pogledaju odnos S&P 500 prema zlatu u procesu donošenja odluka o raspodeli sredstava, što je strategija u kojoj investitori dele svoje portfelje između različitih klasa sredstava kako bi minimizirali rizike ulaganja.
Istorijski gledano, postoji obrnuta korelacija između zlata i tržišta akcija.
To znači da kada zlato raste kada S&P500 pada i obrnuto.
Prednosti i nedostaci ulaganja u S&P 500
Ako ste još u nedoumici oko indeksnog ETF-a ili fonda, razmislite koliko će vam vremena trebati da istražite svaku akciju ponaosob.
Posle svog tog vremena i truda, možda ćete otkriti da je učinak ulaganja u pojedinačne akcije znatno ispod rezultata koji bi se mogli dobiti samo ulaganjem u S&P 500 indeksni fond ili ETF jer je izuzetno teško pobediti tržište.
Legendarni investitor Voren Bafet ima neke mudre savete za željne birače akcija. Bafet je u više navrata ponovio da prosečnom investitoru najbolje ide ulaganja u indeksni fond S&P 500, a ne pokušaji da sam bira akcije.
Bafet je ovo argumentovao činjenicom da od 20 najvećih kompanija na svetu po tržišnoj kapitalizaciji 1989. nijedna nije ostala među 20 najboljih danas.
Ulaganje u S&P 500 ETF je rešenje gde se jednim instrumentom izlažete mnogim najdinamičnijim svetskim kompanijama u najvećoj ekonomiji.
To eliminiše potrebu da provedete bezbroj sati analizirajući i birajući sve te akcije ponaosob.
U nastavku ću navesti neke od najčešćih prednosti i nedostataka ulaganja u ovaj indeks.
Prednosti
- Izloženost najdinamičnijim svetskim kompanijama
Ulaganje u S&P 500 index daje investitoru izloženost nekim od najvećih kompanija na svetu, kao što su Apple, Amazon, Google i Tesla. - Konzistentni dugoročni prinosi
Iako prinosi u bilo kojoj pojedinačnoj godini mogu značajno varirati, tokom dužeg vremenskog perioda prosečni prinosi su konstantni. - Nije potrebna složena analiza
Ulaganje u S&P 500 preko ETF-a ili indeksnog fonda znači da ne morate da provodite sate analizirajući i birajući akcije u uzaludnom pokušaju da pobedite tržište.
Nedostaci
- Indeksom dominiraju kompanije sa velikom tržišnom kapitalizacijom, a njegovih 10 najvećih komponenti čine skoro jednu trećinu indeksa.
To znači da S&P 500 index nema nikakvu izloženost akcijama sa malom i srednjom kapitalizacijom koje mogu imati mogućnost da rastumnogo brže od akcija sa velikom tržišnom vrednošću.
Sa druge strane, indeks ima preveliku izloženost promeni cene akcija prvih 10 najvećih kompanija u indeksu. - Indeks ima rizike svojstvene ulaganju u kapital
S&P 500 index ima rizike svojstvene ulaganju u kapital, kao što su volatilnost i rizik pada.
Na primer, indeks je izgubio skoro jednu trećinu svoje vrednosti u periodu od nekoliko nedelja u martu kada je nastupila COVID-19 kriza.
Novijim investitorima će možda biti teško da tolerišu takvu volatilnost. - Uključuje samo američke kompanije
S&P 500 index uključuje samo američke kompanije i isključuje kompanije u drugim delovima sveta, kao što su Azija i Evropa.
Saznaj kako je nastao prvi berzanski indeks.
Nadam se da ćeš posle ovog teksta moći samostalnije da odlučuješ o svom ulaganju u S&P 500 indeks.
Naučite šta je berza i kako trgovati akcijama na berzi – pogledajte besplatnu lekciju o investiranju i prijavite se za kurs Investiranje u akcije na berzi.