POSTANI FOREX TREJDER – POGLEDAJ KURS

Pretraga
Close this search box.

Vlasnici Mančester Junajteda razmatraju prodaju ikone Premijer lige

Američki vlasnici Mančester junajteda počeli su da razmatraju opcije za 20-strukog šampiona Engleske u fudbalu, uključujući novu investiciju ili potencijalnu prodaju, 17 godina nakon što je porodica Glejzer kupila klub.

Porodica Glejzer sarađuje sa finansijskim savetnicima na procesu, koji bi mogao da dovede do delimične prodaje kluba na Old Trafordu ili investicija uključujući rekonstrukciju stadiona i infrastrukture, navodi se u saopštenju kluba.

Navijači Mančester Junajteda traže promenu vlasništva, a Glejzersi su bili meta intenzivnih kritika jer je tim, koji ima rekordnih 13 titula engleske Premijer lige, pet godina prošao bez osvajanja trofeja.
Poslednje srebro koje su osvojili bila je Europa League i League Cup 2017. godine.

„Dok nastojimo da nastavimo da gradimo istoriju uspeha kluba, odbor je odobrio detaljnu procenu strateških alternativa“, rekli su Avram Glejzer i Džoel Glejzer, izvršni kopredsedavajući i direktori Junajteda u saopštenju.

„Procenićemo sve opcije kako bismo osigurali da najbolje služimo našim navijačima i da Mančester junajted maksimalno iskoristi značajne mogućnosti rasta koje su dostupne klubu danas i u budućnosti“, navodi se u saopštenju.

Njegova prodaja bi mogla privući investitore visokog profila.

U avgustu je britanski milijarder i dugogodišnji navijač kluba, Jim Ratcliffe, izrazio interesovanje za kupovinu Junajteda, preneo je Rojters.
U to vreme, Elon Musk se takođe šalio o planiranju kupovine kluba.
Hemijska kompanija INEOS, gde je Ratcliffe predsednik, odbila je da komentariše u sredu.

Akcije Mančester Junajteda skočile su za čak 13% na početku trgovine u Njujorku, nadovezujući se na rast od više od 14% nakon vesti o procesu prodaje u utorak popodne.

Kompanija je vredela 2,5 milijardi dolara na zatvaranju trgovanja u SAD u utorak, ali su akcije samo malo iznad njihove IPO cene iz 2012. od 14 dolara.

Kapitalizacija kluba kao javnog preduzeća dostigla je vrhunac od 4,3 milijarde dolara u 2018.

Azijski tajkuni, posebno oni iz Kine, poslednjih godina kupuju evropske timove, uključujući premijerligaš Wolverhampton Wanderers i italijanski Inter iz Milana.

Međutim, Kina je od tada smatrala fudbalske klubove nepovoljnom imovinom i bilo kakva veća kupovina u inostranstvu bi se u ovom trenutku činila malo verovatnom, rekao je Mark Drajer, autor knjige „Sportska supersila”, knjige o sportskim ambicijama Kine, iz Pekinga.

„Gotovo je nemoguće videti kako bi bilo koji entitet povezan s Kinom mogao da opravda kupovinu ove veličine u trenutnoj klimi“, rekao je on, navodeći ekonomske posledice tekuće borbe Kine za obuzdavanje infekcija COVID-19. „Nijedan državni organ ne bi odobrio ovakav posao.

Glejzersi, koji takođe poseduju tim iz Nacionalne fudbalske lige Tampa Bay Bucccaneers, pod pritiskom su jer Junajted zauzima peto mesto u Premijer ligi na polovini sezone, koja je suspendovana zbog trenutnog Svetskog prvenstva u Kataru.

Izvor: Reuters

Autor članka:

Pretraga

Podržite naš rad

Pridružite se Finansijski Putokaz zajednici i budite u toku sa svim novostima iz sveta finansija.

Najnoviji članci

Newsletter