Bruto domaći proizvod ili BDP, meri ekonomsku veličinu zemlje tako što izračunava novčanu vrednost svih završenih dobara i usluga stvorenih unutar te zemlje tokom određenog perioda, najčešće godišnje ili kvartalno. Rezultat ovog izračunavanja je nominalni BDP, ali da bi se uporedili BDP-ovi iz različitih godina, nominalni BDP se mora prilagoditi za inflaciju pomoću deflatora cena, što rezultira realnim BDP-om.
Opšte je pravilo da se zemlja smatra zdravom ako realni BDP raste a ekonomija cveta kada je rast veći od trenda.
Zemlja sa realnim BDP-om koji opada – ili se sužava – je u recesiji kada realni BDP opada tokom dva uzastopna kvartala. Depresija se javlja kada realni BDP padne za 10% ili više.
Kako se koristi metrika BDP?
Ekonomisti koriste BDP da uporede veličinu, zdravlje i trendove nacionalnih ekonomija. Donosioci politike ga koriste da procene i prilagode ekonomske programe pod njihovom kontrolom, a investitori koriste BDP kao opšti pokazatelj rizika i potencijala za zaradu unutar zemlje ili grupe zemalja. Slično kao tržišna kapitalizacija za akcije kompanije, BDP daje investitoru opštu ideju o rastu, riziku i volatilnosti koji se mogu očekivati kada ulaže u imovinu ili imovine unutar zemlje.
BDP se koristi i na međunarodnom nivou kako bi se uporedila veličina i moć jedne ekonomije sa drugom. Individualni nacionalni BDP-ovi moraju biti konvertovani u standardnu jedinicu korišćenjem kursa deviznog tržišta ili kursa kupovne moći. Ovaj drugi obično se bazira na američkom dolaru.
Upoređivanje BDP-ova se vrši za najveće i najznačajnije ekonomije koje obično postavljaju svetsku trgovinsku politiku, kao što su SAD, Kina, Japan i Nemačka.
Kako se računa BDP?
Radi izračunavanja BDP-a, “završeni proizvodi i usluge” uključuju potrošnju, poslovne investicije, državne rashode, izvoz i uvoz. Tri metode za izračunavanje BDP-a uključuju pristup izdacima, pristup proizvodnji i pristup prihodu.
Svaka metoda daje istu vrednost, slično tome kako je cena imovine ista i za kupca i za prodavca.
Formula za pristup izdatcima je:
Nominalni BDP = C + I + G + (X- M)
C = Potrošnja, I = Investicije, G = Državni rashodi, X = Izvoz, M = Uvoz
Formula za deflator BDP-a je:
Deflator = (Nominalni BDP/Realni BDP) x 100
Formula za realni BDP je:
R = N/D
R = Realni BDP, N = Nominalni BDP, D = Deflator
Svetski Ekonomski Kalendar takođe je dostupan putem sekcije vesti pod nazivom ekonomski calendar na Investing.com. Kalendar se može prilagoditi i filtrirati po ključnoj reči, zemlji, značaju objava i raznim drugim parametrima.